گزارش

ابوالفضل قربانی امروز (شنبه) در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به موضوع آلودگی هوا، اظهار کرد: متأسفانه اقداماتی که تاکنون در زمینه رفع آلودگی هوا انجام شده در حد شوخی بوده است.

وی با بیان اینکه با شروع فصل سرما پدیده وارونگی دما ایجاد می‌شود، افزود: در شرایط خطرناک این امر بحرانی می‌شود و متأسفانه باید گفت در کشور برای کاهش این پدیده اقدام مؤثری صورت نگرفته است.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه یکی از عوامل مؤثر در کاهش عوارض این پدیده عوامل انسانی است، گفت: همکاری برای رفع این مشکل باید توسط مردم و مسئولان صورت ‌گیرد، در غیر این صورت هیچ اقدام مؤثری انجام نمی‌شود.

قربانی با اشاره به اینکه در شهرسازی‌ها باید به فضای باز جهت چرخش هوا اهمیت داده شود، اضافه کرد: لازم است در قوانین شهرسازی تغییراتی ایجاد شود که متأسفانه نه شهرداری و نه شهرسازی تمایلی به انجام آن ندارند.

وی با اشاره به اینکه جلوگیری از بلندمرتبه سازی در مسیر وزش بادها از دیگر عوامل مؤثر در کاهش عوارض وارونگی هوا است، گفت: برای نمونه در جنوب شرق اصفهان نباید بلندمرتبه سازی صورت گیرد.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه طبق گفته کارشناسان 70 درصد آلودگی هوا به علت خودروهاست، ادامه داد: عوارض خودروها باید براساس مقدار آلایندگی آن ها سنجیده شود. برای نمونه ممکن است یک خودروی جدید نسبت به یک خودروی فرسوده بیشتر هوا را آلوده کند.

قربانی افزود: اصلاح در نوع سوخت و تغییر آن به سوخت یورو 4 تأثیری در کاهش آلودگی هوا نداشته است زیرا نوع سوخت مصرفی اصلاح نشده است.

وی ادامه داد: ترغیب خانواده ها به کاهش خودروهای شخصی، الزام خودروسازان به ساخت خودروی هیدریبی، خارج شدن خودروهای فرسوده و تغییر در الگوی جابجایی‌ها از دیگر موارد کاهش عوارض وارونگی هوا است.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه اقدام قاطع پلیس راهور در برخورد با تخلفات سنگین از دیگر موارد کاهش آلودگی ناشی از وارونگی هوا است، گفت: تفریح و تفنن مردم در ساعت‌های غروب در روزهای وارونگی هوا آلودگی را افزایش می دهد بنابراین ساعت تفریح در روزهای آلوده باید تغییر کنند.

قربانی با بیان اینکه مکان منابع آلاینده هوا از شعاع 50 کیلومتر شهرها باید به شعاع 100 کیلومتری منتقل شود، خاطرنشان کرد: ایجاد شبکه پالایش و سنجش دقیق آلودگی هوا در سطح شهر جهت اعتمادسازی مردم بسیار مهم است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبر