گزارش

به گزارش نجوانیوز، محسن پورسینا متولد  1343 هست و دارای مدرک  ليسانس متالوژي از دانشگاه صنعتي اصفهان ( 1368 ) ، فوق ليسانس MBA از سازمان مديريت صنعتي ( 1368) می باشد و  آشنايي و تسللط به زبان هاي انگليسي – ايتاليايي- عربي را از ویژگی های وی می باشد.

پورسینا  دوره هاي آموزشي تخصصي در كشور هاي ايتاليا – آلمان – هلند – انگلستان – ژاپن – تايوان – تركيه و آمريكاي جنوبي را گذرانده و همچنین مطالعات كارشناسي وضعيت صنعت و اشتغال در كشورهاي پيشرفته اروپايي – ژاپن – كره جنوبي – چين هند – تركيه – امارات و قطر را در فعالیت های خود داشته است.

اگر بخواهیم به سوابق وی اشاره ای داشته باشیم می توان موارد زیر را اشاره نمود:
– رئيس راه آهن فولاد مباركه و كارشناسي فني آن مجتمع

– مدير حمل و نقل و پشتيباني و معاون توسعه منابع انساني فولاد مباركه
– رئيس سازمان صنايع و معادن استان اصفهان
– سابقه حضور در هيات مديره هایي چون:
شركت فولاد مباركه – شركت پتروشيمي اصفهان – باشگاه فرهنگي ورزشي سپاهان – شركت توكا ريل – شركت حمل و نقل توكا – شركت حمل و نقل خيريه همدانيان – شركت فني مهندسي فراز فولاد آتيه – شركت تعاوني مصرف فولاد مباركه – شهر جديد مجلسي – شهرك هاي صنعتي و صنايع كوچك – شوراي برنامه ريزي استان – شوراي عامل شركت ابن سينا (در زمينه صنايع غذايي) – رياست هيأت مديره در باشگاه فرهنگي ورزشي فولاد مباركه سپاهان به مدت 6 سال – شركت پتروشيمي اصفهان – شركت توكاريل – شركت حمل ونقل توكا – شركت حمل و نقل خيريه – شركت تعاوني چند منظوره سداد – مركز حاميان فرش دستباف ايران – تعاوني مصرف كاركنان فولاد مباركه
سوابق اجتماعی :
– تاليف دو جلد كتاب با عناوين بنيادهاي كارگروهي و اصول مديريت جامع بهره وري
– حضور در جبهه هاي جنگ در دوران دفاع مقدس و عضو شاخه حزب جمهوري اسلامي مهندسين
– ايجاد و ثبت 8 شركت و اشتغال 165 نفر در زمينه هاي بازرگاني – خدماتي – صنايع توليدي – صنايع غذايي – پژوهشكده و شركت فني مهندسي
– گسترش حوزه فعاليت در 11 استان كشور

پورسینا از کاندیدا های شاخص انتخابات اتاق بازرگانی هست به همین دلیل به سراغ وی رفتیم تا با وی به گفت و گو نشینیم . در ادامه گفت و گوی ما با وی را بخوانید:

به نظر شما اتاق بازرگانی در حوزه ارتباط با اتاق‌های بازرگانی سایر استان‌ها و اتاق‌های بازرگانی خارج از کشور چگونه عمل کرده است؟
اتاق بازرگانی اصفهان در راستای انجام وظایف خود ارتباطاتی با اتاق ایران داشته است، یکی از نکات مثبت این‌جاست که اصفهانی‌ها توانسته‌اند در اتاق ایران نیز کرسی به دست آورند، برای نمونه آقای اسلامیان توانست جز هیئت رئیسه اتاق ایران حضور یابد، علاوه بر آن در کمیسیون‌های مختلف اتاق ایران نیز افرادی به نمایندگی از اتاق بازرگانی اصفهان حضور دارند که به ارتقای جایگاه اتاق اصفهان کمک می‌کنند.
در زمینه ارتباطات خارجی اتاق نیز اتفاقات خوبی رخ داده است، هیئت‌های خارجی به اصفهان رفت و آمد دارند البته باید توجه داشت ظرفیت‌های استان اصفهان بسیار زیاد و جای کار در این زمینه فراوان است، البته جایگاه اتاق بازرگانی اصفهان در حال بهبود و ارتقا است.


یکی از اقدامات و فعالیت‌های دیگر اتاق بازرگانی برگزاری همایش‌ها و سمینارهاست، ارزیابی شما از عملکرد اتاق در این بخش چگونه است؟
اتاق بازرگانی اصفهان دارای امکانات خوبی است، در اکثر روزهای سال شاهد برگزاری همایش‌ها، سمینارها و جلسات تخصصی در اتاق بازرگانی اصفهان هستیم، در غالب برگزاری چنین جلساتی است که فعالین اقتصادی بزرگ نیز در اصفهان حضور می‌یابند.


عملکرد اتاق بازرگانی در زمینه شناسایی بازارهای صادراتی در خارج از کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در مجموع، عملکرد اتاق را می‌توان رو به رشد دانست اما با سطح مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم، متأسفانه کمتر بهره‌مندی از بازارهای صادراتی داشته‌ایم و روابط بین‌الملل با شرایط ایده‌آل فاصله دارد، جای کار در این زمینه بسیار زیاد است.


یکی دو سالی هست که واژه اقتصاد مقاومتی وارد ادبیات سیاسی و اقتصادی کشور شده و رهبر معظم انقلاب تاکید ویژه‌ای روی آن دارند، اتاق بازرگانی اصفهان برای پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چه اقداماتی انجام داده است؟
شاه‌بیت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید و توان داخلی است، ظرفیت‌های فراوانی در کشور وجود دارد که جای توسعه زیادی دارند، اگر بخواهیم به افزایش توانمندی‌های داخلی کمک کرده و در راستای منویات رهبر انقلاب فعالیت کنیم، نیاز است میزان صادرات کالاهای ایرانی را گسترش دهیم و سعی در گسترش بازارهای صادراتی استان داشته باشیم.


آیا اتاق بازرگانی در جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی موفق بوده است؟
متأسفانه در زمینه جذب سرمایه‌ها به استان ضعیف عمل شده است، یکی از دلایل این موضوع را می‌توان بروکراسی‌های دست و پاگیر اداری دانست، اصفهان برای جذب سرمایه گذاران ظرفیت‌های زیادی دارد، و باید در این زمینه اهتمام بیشتری داشت.


در ارتباط با مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان فعالیتی رخ داده است؟
اتاق بازرگانی در ارتباط با حل مشکلات صنایع می‌تواند بسیار خوب عمل کند، باید مشکلات جامعه صنعت و تولید کشور برطرف شود.
نظام بانکی مشکلاتی برای تولید و صنعت ایجاد کرده است که امیدواریم این مشکلات برطرف شود، در حال حاضر نیز با توجه به کاهش درآمدهای نفتی، اتکای دولت به هزینه‌های مالیاتی است که در نتیجه فشار بیشتری به تولیدکنندگان تحمیل می‌شود، می‌توان با رایزنی‌هایی مشکلات را به حداقل رساند، اتاق بازرگانی در دوره بعدی می‌تواند در این زمینه فعال‌تر عمل کند.


با توجه به اینکه اصفهان شهری صنعتی محسوب می‌شود و تعداد فعالان اقتصادی آن بسیار زیاد است چرا تنها حدود دو هزار نفر در اصفهان دارای کارت بازرگانی هستند؟
بله، اصفهان یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور است و بیش از هشت هزار واحد صنعتی را در خود جای داده است، حال چه دلیلی وجود دارد که از این تعداد تنها حدود دو هزار فعال اقتصادی دارای کارت بازرگانی هستند، به نظر من هم جای تأمل دارد.
اگر بخواهیم حسابی سر انگشتی داشته باشیم باید گفت در حدود 25 درصد فعالان اقتصادی استان دارای کارت بازرگانی هستند، نیاز است عدم رغبت صنعتگران و تولیدکنندگان برای دریافت کارت بازرگانی بررسی و ریشه‌یابی شود تا این‌گونه این مشکل برطرف شود.
اگر ارتباط فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی سازنده باشد به طور قطع تمایل جامعه صنعت و تولید برای حضور بیشتر در اتاق و دریافت کارت بازرگانی گسترش می‌یابد، این ارتباط باید برد.
برنامه‌های شما برای توسعه و تعالی اتاق بازرگانی اصفهان چیست؟
اشخاصی که در این انتخابات منتخب می‌شوند به نظر بنده باید بیشترین توجه را به ظرفیت‌های استان داشته باشند، اصفهان در زمینه گردشگری ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که جای کار در این زمینه بسیار زیاد است، استان اصفهان باید کانون گردشگری کشور و حتی منطقه باشد، در حال حاضر تعداد گردشگران اصفهان بسیار اندک هستند در حالی ‌که می‌توان این تعداد را به چندین برابر رساند.
با رونق و توسعه صنعت گردشگری در اصفهان به طور قطع صنعت هتل‌داری و صنایع دستی نیز گسترش می‌یابد، اصفهان نیاز به هتل‌های جدیدی دارد و ظرفیت‌های کار در این زمینه بسیار زیاد است.
باید توجه داشت در صورتی که مشکلات صنعت گردشگری استان برطرف شود بسیاری از مشکلات اقتصادی استان برطرف می‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبر