گزارش

به گزارش نجوا، جمال الدین صمصام شریعت عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه تاکنون 5 هزار پروانه ساختمان در فضای 3 میلیون و 500 هزار متر مربع صادر شده است که این میزان در مقایسه با سال قبل 18 درصد کاهش یافته است اظهار داشت: این نشان از رکود ساخت و سازی است که در کشور و از جمله اصفهان حاکم است که البته وضعیت ساخت و ساز در اصفهان در مقایسه با دیگر کلان‌شهرها بهتر است.

وی به مشارکت‌ها و سرمایه گذاری‌های شهرداری اصفهان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در بحث مشارکت زمین آورده شهرداری و ساخت و ساز آورده سرمایه گذار است و زمانی که رکود باشد مقرون به صرفه نیست که سرمایه گذار پول زمین و پروانه بدهد به همین جهت آمار مشارکت بالا رفته و درصدی از این کار مشارکتی متعلق به شهرداری است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در ادامه به بالا بودن آمار صدور پروانه در برخی مناطق شهرداری اشاره کرد و گفت: در مناطق یک، 3، 10، 14 و 15 از نظر متراژ صدور پروانه در سال 95 نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارند و از نظر تعداد صدور پروانه ساخت مناطق یک، 6، 10 و 15 وضعیت بهتری دارند، این مسئله نشان دهنده رونق ساخت و ساز به دلیل مقرون به صرفه بودن در این مناطق است.

وی به شورای ویژه شهرسازی اشاره کرد و افزود: در این شورا مسائل مربوط به سایه اندازی، سطح اشغال مجاز و مواردی که منجر به ساختمان‌های شاخص خواهد شد بررسی می‌شود و در سال 95 حدود 1450 پرونده در این زمینه تکمیل شده است.

صمصام شریعت بیان کرد: در زمینه شهرسازی کارهای مطالعاتی بسیاری صورت گرفته که از جمله کتاب شهر سبز در راستای رعایت مسائل زیست محیطی، کتاب درآمدی بر مسکن اجتماعی در بافت‌های فرسوده شهری چ به بحث تدبیر برای متروکه نشدن این بافت‌ها می‌پردازد.

وی به بحث کمسیون‌های ماده 100 شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: تعداد 8 کمیسیون ماده 100 داریم و قبلا مراحل کمیسیون‌های ماده 100 طولانی بود و تا زمانی که رأی برای پرونده‌ای صادر شود بسیار زمان می‌برد و در حال حاضر کار مکانیزه شده و پرونده به سرعت به کمیسیون ماده 100 منتقل شده و رای پس از انشا به سرعت به منطقه ابلاغ می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با ابراز تاسف از اینکه بافت‌های فرسوده در اصفهان بگونه‌ای است که اگر حادثه‌ای رخ دهد راه‌های امداد رسانی مسدود می‌شود، افزود: عرض محدود گذرها و ریزش ساختمان‌هایی که کیفیت و مقاومت لازم را ندارند برای همین منظور احیا بافت‌های فرسوده در دستور کار معاونت شهرسازی شهرداری اصفهان قرار گرفت.

وی گفت: امروز اگر مالکی به شهرداری مراجعه کند، پس از دریافت گذر واژه می‌تواند از مبالغی که باید برای صدور پروانه تا پایان ساختش پرداخت کند مطلع شود و نرم افزار این کار تا اردیبهشت 96 در تمامی مناطق ایجاد می‌شود.

صمصام شریعت با بیان اینکه این ذهنیت در میان مردم اشتباه است که شهرداری به تنهایی متخلفان را جریمه می‌کند، افزود: کمیسیون متشکل از 8 قاضی دادگستری، نماینده وزارت کشور، نماینده شورای اسلامی شهر است و شهرداری تنها برای ارائه توضیح به قاضی در این جلسه حاضر می‌شود و جریمه و یا تخریب ساختمان از طرف شهرداری اعلام نمی‌شود.

وی گفت: در زمان ساخت تونل مترو به پایه کاخ جهان نما برخورد کردیم و پس از پیدایش این کاخ عده‌ای معتقد بودند که باید این کاخ بازسازی شود و عده‌ای نیز بر حفظ این اثر توسط شیشه دور تا دور آن موافق بودند که در حال حاضر شیشه دور تا دور آن کشیدیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان کف سازی میدان امام (ره)، احیای میدان امام علی (ع)، احیای حمام خسرو آقا، ساماندهی ورودی خیابان جی و نمایشگاه بین المللی را از مهمترین اقدامات شهرداری اصفهان در سال 96 عنوان کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبر