گزارش

به گزارش نجوا، سعید اوحدی در همایش توجیهی زائران عتبات عالیات استان تهران با اشاره به جایگاه رفیع زائران امام حسین(ع) گفت: در دیدار که چند ماه گذشته با یکی از مراجع عظام تقلید در قم داشتم، ایشان با اشاره به حدیث قدسی فرمودند کسی که امام حسین(ع) را در کربلا زیارت کند، همانند کسی است که خداوند را در عرش زیارت کرده باشد و از بنده خواستند تا این حدیث را در جمع زائران و خادمان زوار ابا عبدالله(ع) تکرار و بر این موضوع تاکید کنم.

وی در سخنانش بر اهمیت خدمت به زائران عتبات تأکید کرد و افزود: بر اساس این حدیث قدسی افرادی نیز  که به زائران ابا عبدالله(ع) خالصانه خدمت می‌کنند همانند کسانی هستند که در عرش خداوند به زائران خدمت می‌کنند که جایگاه معنوی بلندی نصیب آنان شده و باید بر تلاش بر این مهم اهتمام ورزند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به حدیثی از مولای متقیان حضرت علی(ع) اظهار داشت: لازم است زائرانی که به این سفر معنوی اعزام می‌شوند پیش از سفر آمادگی لازم را بویژه از لحاظ معنوی پیدا کنند و روحانیون معظم کاروان‌ها نیز ابعاد معنوی سفر را برای زائران عتبات تشریح کنند.

اوحدی در این همایش با اشاره به پیروزی‌های دولت و ارتش عراق و حشد الشعبی در مقابله با گروه‌های تکفیری و داعش به نقش زائران امام حسین(ع) در این پیروزی‌ها اشاره کرد و گفت: قطعا حضور زائران در عراق در این سال‌ها موجب دلگرمی برادران عراقی در مبارزه با گروه‌های تکفیری طی این سال‌ها شده است که امیدواریم در آینده نزدیک به پیروزی نهایی دست یابند.

وی با اشاره به جانفشانی‌های خالصانه مدافعین حرم افزود: هر روز شاهد شهادت جمعی از مدافعین حرم اهل بیت(ع) هستیم که با نیروی شرف و غیرت و ایمانشان از حریم اهل بیت(ع) دفاع کرده‌اند تا آتش فتنه دشمنان را خاموش کنند و همچنین زائران با امنیت به زیارتشان بپردازند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به آیات قرآن ضمن نکوداشت جایگاه شهدا گفت: بر اساس آیات قرآن شهدا زنده‌اند و مراحل رشد و کمال را طی می‌کنند و اگر توانستیم با این شهدا ارتباط بگیریم به ما بشارت می‌دهند.

اوحدی در این مراسم یاد و خاطره شهدای مظلوم فاجعه منا و حادثه مسجدالحرام در حج گذشته را گرامی داشت و گفت: در اربعین امسال 5 موکب در 3 مرز کشور و شهرهای مقدس کربلا و نجف به نام شهدای مظلوم منا برپا خواهد شد و به زائران اربعین خدمات رسانی خواهد کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت در این همایش به شرایط امروز کشور عراق که نیروهای مردمی و ارتش این کشور با مجموعه‌های تکفیری و افراطی در حال مبارزه و مقابله هستند، گفت: رهبر معظم انقلاب و نماینده محترم ایشان در امور حج و زیارت همواره بر خدمت صادقانه به زائران ابا عبدالله(ع) تأکید داشته‌اند و خادمان شما نیز تمام توان خود را برای ارائه بهترین خدمات ممکن بکار بسته‌اند و اگر مشکلی در خدمات و هتل‌ها وجود دارد مرتبط با شرایط موجود عراق است.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص تلاش‌های صورت گرفته در جهت توسعه زیر ساخت‌های خدماتی و رفاهی زائران در کشور عراق گفت: هفته آینده اولین هتل استاندارد کربلا افتتاح خواهد شد همچنین پروژه بزرگترین هتل نجف نیز تا کنون پیشرفت 70 درصدی داشته است.

رئیس سازمان حج و زیارت با توجه به شرایط منطقه بیان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته طی 2 یا 3 سال گذشته مشکل امنیتی در مسیر زائران حسینی(ع) وجود نداشته و زائران بدون مشکل به زیارت خود پرداخته‌اند.

وی با بیان این مطلب که تنها کاروان‌های تحت نظر سازمان حج قرارداد امنیتی با طرف عراقی دارند، در خصوص گشت‌ها و بازرسی‌هایی که از زائران در فرودگاه‌ها و ورودی عراق صورت می‌گیرد، گفت: زائران در این خصوص حساسیت نداشته باشند بدلیل اینکه این اقدامات در راستای تأمین امنیت آنان در کشور میزبان صورت می‌گیرد و از آنان در مقابل خطرات احتمالی محافظت می‌کند.

رئیس سازمان حج و زیارت زائران عتبات را به رعایت اخلاق این سفر معنوی، نوع دوستی و همچنین همراهی با مجموعه عوامل کاروان‌ها دعوت کرد و از زائران خواست در طول سفر هم کاروانی‌های مسن و ناتوان خود را همراهی و مساعدت کنند.

وی از زائران کاروان‌های عتبات خواست در سفر به عراق، به مردم مظلوم عراقی که طی این سال‌ها سختی‌های مقابله با گروه‌های تکفیری را متحمل شده‌اند و  میزبان زائران هستند، احترام لازم را بگذارند و به عنوان سفیران معنوی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نهایت ارتباط فرهنگی و مناسب را با مردم کشور عراق داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به ثبت نام بیش از نیم میلیون تن از مشتاقان زیارت اربعین در سامانه سماح، نسبت به اقدامات غیرقانونی مجموعه‌هایی که طی روزهای اخیر در خصوص صدور ویزای جعلی عراق برای زائران اربعین اقدام کرده‌اند که پلیس فتا نیز در این خصوص گزارشی ارائه کرده، هشدار داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبر