گزارش

به گزارش نجوا، لحظاتی قبل در آیینی با حضور رئیس‌جمهور، وزیر نفت، استاندار بوشهر و مدیران ارشد صنعت نفت، فاز 12 به عنوان بزرگترین پروژه صنعت نفت به بهره‌برداری رسید.

وزیر نفت دقایقی قبل در آیین افتتاح فاز 12 پارس جنوبی اظهار داشت: فاز 12 بزرگترین پروژه تاریخ صنعت نفت است که با تلاش و فعالیت شبانه‌روزی کارکنان و متخصصان پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید.

بیژن نامدار زنگنه افزود: بر اساس آمار و ارقام موجود تاکنون در این فاز بیش از 7.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده و امیدواریم سایر فازها نیز با سرعت خوبی به بهره‌برداری برسد.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون و با تکمیل فاز 12 پارس جنوبی، روزانه بیش از 81 میلیون متر مکعب گاز و 120 هزار بشکه میعانات گازی به ظرفیت تولید کشور افزوده شده که رقمی بسیار ارزشمند در صنعت نفت است.

وزیر نفت یادآور شد: در ابتدای سال جاری برای افزایش 100 میلیون متر مکعبی گاز هدف‌گذاری کردیم اما با تلاش مضاعف و همت جهادی به افزایش 125 میلیون متر مکعبی تولید گاز رسیدیم که بسیار ارزشمند است.

بر اساس این گزارش، فاز 12 به عنوان بزرگترین فاز پارس جنوبی معادل سه فاز استاندارد است که روزانه 81 میلیون متر مکعب گاز تولید می‌کند، این فاز در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود 206 کیلومتر مربع واقع شده است و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تنبک و در 65 کیلومتری شرق عسلویه قرار دارد.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با بهره‌برداری کامل از فاز 12 روزانه 3 میلیارد فوت مکعب گاز ترش (معادل 65 میلیون مترمکعب گاز شیرین) به شبکه سراسری تزریق می‌شود و باید گفت که فاز 12 پارس‌جنوبی از نظر حجم کار و میزان سرمایه‌گذاری و تولید بزرگترین فاز منطقه پارس جنوبی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبر